1145 Budapest, Bosnyák utca 1/A III/4.

McKenzie terápia
Mechanikai Diagnózis és Terápia - MDT
Napjaink gyakori, szinte mindenkit érintő mozgásszervi problémája a háti- és derék fájdalom, illetve a nyaki gerinc fájdalma, mely akár fejfájást is okozhat. Az ezekből eredő fájdalom sok ember mindennapjait keseríti meg, gyakran nem enyhül tartósan, időről időre kiújulhat. Megfelelő időben elkezdett gyógytornával a legtöbb esetben panaszmentesség érhető el, adott esetben elkerülhető a gerincműtét szükségessége is.
Többfajta módszer és megközelítés közül a McKenzie terápiát szeretném ezen írásomban kiemelni és ismertetni, amelynek alapelveit sikeresen tudtam alkalmazni az eddigi munkám során. Az MDT (Mechanikai Diagnózis és Terápia) kifejlesztése Robin McKenzie új-zélandi gyógytornász nevéhez fűződik, aki felismerte, hogy gerincünket számos olyan erőbehatás éri a mindennapi élet során, melyek előrehajló, úgynevezett flexiós irányba mutatnak. Minek következtében a csigolyák közötti porckorongokra nagyobb nyomás helyeződik amely, ha hosszantartó ideig fennáll mozgásbeszűküléshez és porckorongsérv (discus hernia) kialakulásához vezethet.

A gerinc eredetű fájdalmak kiderítésének leghatékonyabb képalkotó vizsgálata az MR, melyen leginkább a lágyrészek ábrázolódnak kiválóan. Szakorvosi konzultáció keretein belül a kapott képről megállapítható a porckorong állapota.
Az MDT ajánlott
- porckorong kiboltosulás (protrusio),
- porckorong eredetű gerincfájdalom,
- végtagokba sugárzó fájdalom/zsibbadás (porckorongsérv okozta idegi nyomás),
- nyaki gerinc eredetű fejfájás kezelésére is.
Az MDT többek között alkalmas még gyöki eredetű panaszok kezelésére, illetve a hanyag tartásból eredő izomfájdalmak felismerésében is segítséget nyújt, melyek a szakember által vezetett gyakorlatokkal jól kezelhetők.
A terápia folyamata
A terápiát alapos állapotfelmérés és mozgásvizsgálat előzi meg, melynek segítségével a gyógytornász kialakít egy olyan, személyre szabott gyakorlatsort, amely a páciens egyéni tüneteire adhat megoldást. A kezelés kiegészíthető különböző manuális technikákkal az esetlegesen feszes izmok lazítása érdekében. Az eredményesség érdekében a kezdeti időszakban ajánlott a terapeutát hetente legalább két alkalommal felkeresni, majd a kezelések gyakoriságának folyamatos csökkentése addig tart, míg el nem éri végső célját és a páciens önállóan is képes lesz megfelelően alkalmazni az elsajátított gyakorlatokat.
Sajnos, abban az esetben, ha a kezelés 6 héten keresztül teljesen eredménytelenül zajlik vagy a neurológiai kieséses (érzészavar, izomgyengülés) tünetek fokozódnak szóba kerül a műtéti beavatkozás lehetősége. Az eljárás során hátsó feltárásból (kb. 3cm) ún microdiscectomiat végez a sebész. Az operáció lényege, hogy az ideg megnyomását okozó porckorongsérv eltávolításra kerüljön.

Gerincműtét után
Posztoperatív (műtétet követő) szakban is elengedhetetlen a gyógytorna, a megbomlott izomegyensúly felépítése és a fájdalommentes mindennapok/élet érdekében.
Porckorongsérv műtéti megoldását követően, rendszeresen szakemberrel végzett gyógytorna mellett a betegek akár hónapokkal hamarabb is visszanyerik a megbetegedésük előtti életminőségüket, a kevés, rendszertelen gyógytornát végző betegek csoportjával összehasonlítva.
Fontos kiemelnem, hogy nem mindenkinek a homorításos, ún. extenziós gyakorlatok jelentik a megoldást a fájdalom enyhítésére. Számos, nem porckorong eredetű gerincfájdalom létezik, melyek felismerése igen fontos, szakember jelenlétét követeli meg.
Enczi Alexandra
Kérjen időpontot rendelésünkre!
