top of page
Physiotherapy _edited.jpg

Kisízületi fájdalom szindróma

A gerincfájdalom annak gyakorisága miatt rengeteg ember mindennapjait keseríti meg. A gerinc anatómiai felépítésből adódóan azonban a fájdalom oka sokrétű lehet (https://www.medvinoneuro.hu/gerincfajdalom). A szakemberek gyakran a gerincfájdalmak hátterében porckorong megbetegedést diagnosztizálnak, azonban az esetek közel felében a kisízület megbetegedése áll a panaszok hátterében. Úgy érzem kevés figyelem hárul a kisízületekből eredő fájdalom (facet joint syndrome) felismerésére, kezelésére, illetve a páciensekkel való megismertetésére.

fcaet joint_edited.png

A gerinc kisízületei 

A kisízület (facet joint) felépítését tekintve ugyanolyan, mint bármely másik ízület a testen belül: az ízületi tokon belül található ízfelszíneket porc fedi, melyek között ízületi folyadék segíti a súrlódásmentes elmozdulást (ellentétben porckoronggal ott nincs ízületi rés ízületi tok). A gerinc különböző szintjein az ízületek térbeli helyzete eltérő, így biztosítva a szabad mozgást bármelyik irányban.

Hogyan alakul ki a fájdalom?

A kor előrehaladtával, trauma vagy kampányszerű megerőltetés (ez lehet akár az ágy matracának cseréje következében) esetén az ízület élettani funkciója megbomlik, ezért a két csont (jelen esetben csigolya) közötti elmozdulás fájdalmassá válik. Egészséges esetben a gerincre ható terhelés egyenletesen oszlik el minden strukturális elemen (porckorong, izmok és inak, kisízületek) azonban, ha az egyensúly felborul, a kisízületek kopni kezdenek (arthrosis folyamata), amely fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal jár.

Hajlamosító tényezők

Több hajlamosító tényező is szerepet játszhat a fájdalomegyüttes kialakulásában:
- életkor
- asszimetrikus terhelés (kisgyermekes anyukák)
- mozgásszegény életmód, gyakran tartós ülőmunkával kombinálva
- kampányszerű megerőltetések (hirtelen a napi rutinban nem megszokott terhelés, pl: költözés, felújítás, tavaszi nagytakarítás)
- túlzott igénybevétel a sport vagy a mindennapi munka miatt
- családokon belül halmozódás
- degeneratív folyamatok a gerincen (porckorong elvékonyodás, spodylolisthesis)
- traumás eredet (nyaki szakaszon pl. ostorcsapás sérülés)
- egyéb tényezők (pl. túlsúly, fertőzés, hanyag testtartás)
Kisízületi fájdalom a gerinc minden szintjén előfordulhat. A leggyakrabban a deréktáji és a nyaki gerincen jellemző, de háti szakaszon is jelentkezhet.

Moving In
Chronic back pain. Adult woman is holding her lower back, while standing and suffering fro

Tünetek

A kisízületi fájdalom tünetei jól felismerhetőek, azonban nem minden esetben áll fent az összes jellegzetes tünet egyszerre. A fájdalom nem középen jelentkezik, hanem a gerinc mellett kb. 5 cm-re. Lehet egy- vagy mindkét oldali. A lehajolás nem kifejezetten fájdalmas, azonban ebből a helyzetből a beteg nem tud kiegyenesedni, vagy csak igen nagy fájdalom mellett. Legtöbbször reggel ágyból kikelés közben vagy kisebb pihenés, üldögélés után a fájdalom mindig felerősödik, később 10-20 perc mozgást követően „bejáródik”, kissé enyhül a panasz. Bizonyos mozdulatokra, lépésre vagy oldalra forduláskor, kocsiba beüléskor egy pontban hirtelen a gerinc mellett éles, hasító fájdalom jelentkezik, gyakran a betegek úgy fogalmaznak, hogy olyan, mintha kést forgatnának abban pontban. Ebben a helyzetben gyakran a páciens percekre rögzül, nem tud megmozdulni sem.



- az izmok az érintett szakaszon feszessé válnak a normálistól eltérő mechanikai viszonyok miatt.
- fájdalom, amely a deréktáji (lumbális) szakaszon a comb hátsó részébe, igen
gyakran a lágyékba, míg nyaki (cervikális) szakaszon a vállakba vagy a lapockák irányába sugárzik, illetve a koponya alsó részén fejfájást (cervicogen) okoz. A
tünetek általában sosem érik el a végtag elülső oldalát, illetve a kézfejet vagy a lábfejet, mint porckorongsérv esetében.
- gyakran az erős fájdalom időszakosan enyhül, de sosem szűnik meg teljesen: akut
és krónikus szakaszok válthatják egymást.
- az érintett ízület és a csigolya kifejezetten érzékeny a nyomásra, még a felette lévő bőrfelület is nyomásérzékeny lehet.
- fokozza a tüneteket a hosszantartó állás vagy ülés, illetve az innen való elindulás, időjárási viszonyok, nem megfelelően megválasztott mozgásforma

Fontos a pontos diagnózis felismerése szakember által, hiszen megjelenésében nagyon hasonlíthat a porckorongsérv, a gyöki eredetű panaszok, gerinccsatorna szűkület vagy a paravertebrális (gerinc menti) izomfájdalmakra. A kisízületi fájdalom csak képalkotó eljárással (pl. röntgen, MRI) nem diagnosztizálható teljes bizonyossággal.

Kezelés

A konzervatív kezelés kezdeti szakaszában fontos az akut fájdalomcsillapítás,
gyulladáscsökkentés (ha szükséges akár helyi injekciókkal, kortikoszteroidokkal).
Fizikoterápiás kezelések közül hatékonynak bizonyulnak a különböző interferencia áramok, vagy TENS kezelés.
Gyógytornászként a pácienst arra ösztönözzük, hogy minimalizálja a fizikai aktivitást azokon a napokon, amikor a tünetek szinte elviselhetetlenek, azonban soha nem szabad teljesen inaktívnak lenni, hiszen mint már említettem így súlyosbodhatnak a fájdalmak. Arra törekszünk, hogy a beteg a lehető legaktívabb életet élhesse a megfelelő mozgásminták kialakításával, amely az ő mindennapjaiba beilleszthető. Fontos a felborult izomegyensúly
(izom dysbalance) helyreállítása, mely során a spasztikus izmokat célzó nyújtó (akár
különböző manuális technikákat alkalmazva), míg az elgyengült izmokat (pl. ún. core izmok) erősítő gyakorlatokat tanítunk a betegnek.

Fontos hangsúlyoznunk, hogy fel nem ismert kisízületi fájdalom szindróma esetén más típusú megbetegedések esetén hatásos gyakorlatok akár jelentősen ronthatják a beteg panaszait, terhelhetik a kisízületet. 
A kezelés célja, hogy a páciens teljes életet élhessen fájdalom nélkül, ugyanis a kisízületi arthrosis nem visszafordítható állapot, de rendszeres személyre szabott terápiával, testmozgással, aktív életmóddal a tünetek enyhíthetőek, akár tartósan meg is szüntethetőek.

Enczi Alexandra

Kérjen időpontot rendelésünkre!

Relaxing in Pool
bottom of page