top of page

Scheuermann betegség

A kezeletlen serdülőkori gerincfájdalom is vezethet porckorongsérv és gerincdeformitás kialakulásához

Back Pain_edited.png

A Scheuermann betegséget először az 1920-as években írta le Holger Werfel Scheuermann ortopéd sebész. A betegség kialakulásának pontos oka (pathomechanizmusa) jelenleg is ismeretlen. A betegség leggyakrabban 12-17 éves kor között kezdődik, a hajlama örökletes, gyakran valamilyen formában az egyik szülő is érintett.

Első felismerhető jele lehet a fiatalkori hanyag-tartás, melyhez társulhat fáradékonyság és az ülés fájdalmassága. A gerinc nyomásérzékennyé válhat az érintett szakaszon, olykor kipirosodást, elszíneződést hagyva a bőrön ott, ahol a háttámlával érintkezik ülés során. A mozgások beszűkülté válhatnak, ami a légzéskapacitásra is kihatással van, így a légútibetegségeknél vagy azok szövődményénél nagy befolyással bír a lefolyás súlyosságában.

A betegség kimenetele

Első felismerhető jele lehet a fiatalkori hanyagtartás, melyhez társulhat fáradékonyság és az ülés fájdalmassága. A gerinc nyomásérzékennyé válhat az érintett szakaszon, olykor kipirosodást, elszíneződést hagyva a bőrön ott, ahol a háttámlával érintkezik ülés során. A mozgások beszűkülté válhatnak, ami a légzéskapacitásra is kihatással van, így a légútibetegségeknél vagy azok szövődményénél nagy befolyással bír a lefolyásban.

Az esetek 75 %-ban a betegség a háti gerincszakasz csigolyáira korlátozódik. A gerinc háti szakaszán megjelenő, több csigolyán is észrevehető elváltozás jellemzi, melyre kívülről a szemmel látható domború gerincből következtethetünk. Abban az esetben, ha a deréki részen van a betegség, úgy elsimult, olykor itt is enyhén domború gerincszakaszt hoz létre. A nyaki homorulat, kompenzálva az alatta lévő elváltozásokat, fokozódik.

Súlyosabb esetben a csigolyák ék alakú deformitása alakulhat ki, amely gyakran gerincferdüléshez (scoliosis) vezethet. A fiatalkori scoliosisok 50%-ánál jelen van Schaurmann betegség. Serdülőkorban a csigolya rendkívül képlékenyen reagál a külső erőkre, így nagyon fontos, hogy megfelelő ingerekkel (gyógytornász szakember segítségével) terheljük az adott gerincszakaszt, ezzel elkerülve a későbbi látványos deformitásokat.

scheuermann rtg2_edited.png

Kezelés,
Gyógytorna jelentősége

A Schauermann betegség korai fázisában célzott gyógytornával a deformitások kialakulása visszafordítható, a fájdalom csökkenthető. Fontos megemlíteni, hogy a Scheurmannosok körében négyszer gyakrabban fordulhat elő porckorongsérv, így ennek megelőzése, a mozgások minden irányban történő megőrzése és fejlesztése, a gerinc sagitalis és coronalis balanszának a helyreállítása a célunk a kezelés során.

Igen fontos kiemelnünk továbbá, hogy az idejében megkezdett kezelés esetén a súlyos szövődmények  elkerülhetőek, míg kialakult deformitások esetén a fő célunk a fájdalom csökkentése. 

Mivel a kóros szöglettörés miatt felborul a test súlyhordozásának optimális eloszlása, így a Scheuermannak testszerte lehetnek degeneratív folyamatokat felgyorsító hatásai, mind az izmok, mind az ízületek vonatkozásában. Bizonyos fokérték feletti szöglettörés esetén korzett viselésére is szükség van a hatékonyabb terápia és a műtét elkerülése céljából. A megfelelő korzett indikációjában, kiválasztásában és felírásában idegsebész szakorvos munkatársunk, ortopéd műszerésszel konzultálva segít Önnek.

szolg-schroth-terapia-1024x683.jpg
bottom of page