1145 Budapest, Bosnyák utca 1/A III/4.

Csípőfájdalom
A csípőfájdalom gyakori tünet, amelyet a sportsérülésektől az ízületi gyulladásig bármi okozhat. Általában otthon is kezelhető a fizikai aktivitás csökkentésével, vagy némi fájdalomcsillapítóval, de ha a tünetek rendszeresen visszatérnek vagy rosszabbá válnak érdemes szakemberhez fordulni a kiváltó ok kezelésének érdekében. A fájdalom jelentkezhet a csípő elülső/oldalsó/hátsó részén, lágyékban, de a térdízület körül is.
Anatómiai áttekintés
A csìpő gömbízület, minden irányban mozoghat. Két fő része a medencecsonton található vápa (acetabulum) és a combcsonton található fej (caput femoris). Az ìzületi tokot minden irányból nagy teherbírású szalagok erősítik. A dinamikus stabilitásban számtalan izom vesz részt, melyek a medencecsontról, illetve a gerincről erednek.


A csípőízületi fájdalom leggyakoribb okai
Ízületi gyulladás
Minden korosztályt érinthet. Általában lázzal járó megbetegedés talaján alakul ki, de kialakulhat túlterheltségből vagy hosszan tartó aszimmetrikus terhelésből (végtaghossz különbség, gerincferdülés, derékfájdalom). Tünete a csípőtáji fájdalom, amely már lábba is kisugározhat.
Csípőízületi kopás
Gyakori oknak tekintjük, vezető tünetei a fájdalom, duzzanat, ízületi merevség. Jellemzően a reggeli órákban ún. “bejáratás” szükséges.
Bursitis
A bursitis fájdalmas duzzanat egy kis, folyadékkal teli zsákban, amelyet bursának neveznek. A bursa a csontok és más szövetek közötti tereket “párnázza” ki. A csípőízületi bursitis akkor fordul elő, amikor a csípőben lévő bursa irritálódik és megduzzad. Leggyakoribb oka a felborult izomegyensúly. Jellemző tünet az oldalsó (sokszor állandósult) fájdalom, kényelmetlen lehet az érintett oldalon való fekvés. A csípő oldalát érintve kellemetlen fájdalmas érzés lehet.
Csípő strukturális felépítése
Csípőízületi ütközéses szindrómája (FAI): alaktani elváltozás okozza. Mozgás közben a combcsont nyaka a csípő ízület vápájának a szélébe ütközik. Általában elülső csípő fájdalommal jár, akár évekig is tünetmentes lehet. Jellemzően lehajláskor, kocsiból történő ki-és beszálláskor, alacsony széken való hosszantartó ülés utáni felálláskor jelentkezik a tünet.
Diszplázia (DDH): csecsemőkorban fel nem ismert és kezeletlen csípő ízületi probléma alapján kialakuló tünetegyüttes. Sántítás, fájdalom és a csípő korlátozott mozgása jellemzi. Súlyos esetekben szükségessé válhat a műtéti megoldás.
Túlterhelés
Sport vagy megterhelő fizikai aktivitás során előfordulhat a csípő körüli izomzat túlzott megterhelése. Ez a fájdalom jellemzően néhány napon belül pihentetéssel megszűnhet. Megelőzhető a sport vagy munka előtti bemelegítéssel, majd az azt követő nyújtó gyakorlatok elvégzésével.

Kezelés
Ha a panaszok akutan (néhány héten belül) jelentkeztek, érdemes első körben a terhelés csökkentése, illetve a csípő ízület pihentetése. Amennyiben a tünetek nem enyhülnek néhány napon belül, mindenképpen forduljunk orvoshoz (ortopéd- vagy reumatológus szakorvos) vagy gyógytornászhoz.
Gyógytorna során célunk a fájdalom mielőbbi csökkentése, az ízület hasznos mozgásterjedelmének növelése, illetve az izomerő fokozása és a sántítás (amennyiben van) csökkentése.